FC Hradec Králové : Pardubice | 2:2 |

Derby, už jen to slovo zní a rezonuje v uších. A derby o Východní Čechy mezi Pardubicemi a Hradcem Králové neproběhlo už osm let. U toho jsme nemohli chybět. A podle toho to vypadalo už od okamžiku kdy Mechov (opět) neprokázal své prvoligové kvality a bylo jasné že setkání našich klubů v druhé lize je nevyhnutelné. Navíc losovačka rozhodla že tento mač bude pro oba kluby otevírákem nové sézóny. Přípravy tedy musely být urychleny.

Na nádraží v parném popoledni se nakonec sešlo několik desítek červenobílých příznivců (a také několik desítek nepozvaných těžkooděnců a jeden zbloudilý Votrok) a vybaveni modrými jízdenkami, vyrazili jsme směr „obrovský kruháč“. Zde nás již čekala kolona pánů v dodávkách a vydali jsme se směr oLízátka. Nutno přiznat, že několik kilometrů pod přímým sluncem podél hradeckého „centrálního kruhového objezdu“ nám dalo docela zabrat. Každopádně jsme na stadion zdárně dorazili, nechali se prošacovat u vchodu (mimochodem přiznaný šroubovák a nůž pro sekuritku problém nebyl, buben však dovnitř pustit odmítli), zaujali jsme místo na slunci, rozvinuli tři vlajky včetně naší nové šestimetrovky „Ultras Pardubice“ a jali se fandit.

Zápas i fandění bohužel silně ovlivňovalo počasí. Nevím co je na tom pravdy, ale docela bych tomu překonání 40°C věřil. Závist svých spoluhráčů jistě vzbudil po dvou žlutých a tudíž jedné červené hradecký Adrian Rolko který se mohl jít chladit do sprchy. Obě strany měly několik příležitostí, ale do poločasu gól nepadl a první půle byla herně poněkud chudá. To se ale změnilo hned po poločase kdy Votroci dostali poprvé možnost pokutového kopu. Ale proti Luďovi Frydrychovi se hradecký kapitán neprosadil. Naopak o několik minut později nedal Hundák šanci domácímu Lindrovi a na tabuli se rozsvítila jednička na kontě hostí. 0:1 Bohužel v 77.minutě domácí Kulič využil své zkušenosti a takřka profesionálně spadl ve vápně. Takže další penaltička – Šisler se už nemýlil 1:1. A během necelých dvou minut, po nepovedeném rozehrání, se uvolnil Kraják, lobnul (a pro jistotu do něj ještě narazil) z hranice šestnáctky brankářa Frydrycha a zápas otočil. 2:1 Na konečných 2:2 ale srovnal čerstvý, střídající Kakrda. Takže bitva o nadvládu v regionu se bude muset rozhodnout jinak.

Náš cca 80ti hlavý kotel se snažil co to dalo, s menšími přestávkami jsem odfandili celých 90minut. Dali jsme ověřené šlágry a zkusili i pár chorálů nových. Ale v tom pařáku se to fakt nedalo dělat dlouhodobě. I z toho důvodu se v pozici dirigenta průběžně střídali čtyři z nás. Naštěstí jsme využili dobroty místních požárníků a tito nám během zápasu 2x svlažili těla vodou z přistavené cisterny. Za to jsme jim hlasitě poděkovali a ještě hlasitěji se vysmáli protějším černobílému hloučku větou „My máme vodu, co máte Vy?“ o čemž informovala i některá média. Vody se nakonec dostalo i těm několika domácím skupinkám na protější straně stadionu(jestli jsem to pochopil správně, tak HK nemá jako my velký fanklub, ale mnoho samostatných malých skupin). Po zvukové stránce se domácí tábor projevoval zhruba stejně jako my. chvíli fandili, odpočinek, zase chvílě fandění. V tom tepelném prostředí se není co divit. Hlasitost měli odpovídající velikosti kotle, akorát jim nebylo rozumět. Po vizuální stránce byli aktivnější domácí, měli totiž o jedno choreo víc než my. Na začátku zápasu provedli kartonádu spojenou s patriotským nápisem – přiznám se že jsem ji vůbec nezaznamenal, ale podle fotek to nevypadalo špatně, pouze poněkud nedotaženě vinou prořídlých tribun. Druhou o poznání efektivnější, ale o nic víc originálněší, produkcí byl velký kreslený lev jak žere sladké pečivo. Jak originální. Měli to však efektivní tím, že využili konstrukce domácího stánku a obraz vytáhli na lankách. My jsme měli pouze jedno choreo. Zejména proto, že jsme cestovali vlakem a pak pěšky, takže čístě z praktických důvodů. Byla jí několikametrová plachta s městským znakem BEZPEČNĚ podsvětlená pyrotechnikou a obklopená několika desítkami červených a bílých balónků. Pyro jsme použili během zápasu 2x – vždy však s důrazem na bezpečnost. Třetí produkci jsme již neprovedli protože místní „bouchači“ se rozmístili mezi nás po celém sektoru a úplně na nich bylo vidět že jenom čekají na záminku k zásahu. Mimochodem ten obtloustlý č.080 plešatý s malými slunečními brýlemi co vypadal trochu jako Z.Pohlreich a tvářil se důležitě jako „poslední zemák ve sklepě“ by se mohl občas okoupat.

Zápas značně ovlivnily tropické vedra a to jak na hřišti, tak v hledišti. Možná i proto se na Malšovický stadion dostavilo jenom asi ani ne 4500 diváků. To že toto číslo započítívá i permanentkáře co se nedostavili a je ještě trochu nadsazeno bylo vidět na první pohled na prořídlých tribunách. Ale tohle dělají všechny kluby. Co mne překvapilo, že domácích fanoušků (mluvím o aktivním kotli) bylo jenom tak 2x max. 3x víc než nás. Naopak mne překvapilo, že při popěvku „Povstaň jsi-li Pardubák“ se postavilo asi 20 odvážlivců rozesetých po „běžné tribuně“. Každopádně tento zápas byl mnohými označen jako jeden z dosavadních vrcholů činnosti našeho fanklubu.

Zpátky jsme si opět dali okružní jízdu podél okruhu za doprovodu několika dodávek „pánů s helmou“ a pak vlake zpátky domů.

Počet: asi 80-100 hlav + dalších asi 30-50 mezi běžnými diváky
Vlajky: premérově „Ultras Pardubice – VnH“ + “gumovka” + “On Tour”