Rozhovor se členem zaniklé skupiny HHB

Podzim nám skončil, fotbalisti odpočívají, Pelta kuje pikle a my se vydáváváme na dlouho slibovanou cestu proti proudu času. Do dob kdy pardubickému fotbalu vládli „kluci půlky koně“, neboli HalfHorse Boys. Do dob kdy se hrálo na Letňáku, frčeli Lunetici, holky nosily krátké sukně a kluci ledvinky značky Umbro. Na tyto doby vzpomíná jeden z tehdejších členů.

Ptá se náš redaktor MalýVelkýMuž.
10819115_10203797602436192_430081598_n

 1. Ahoj, mohl by ses představit, kolik Ti je let a jak dlouho chodíš na fotbal?
  Jak ses na stadion a vůbec do kotle dostal?

  Zdar! Je mi něco málo přes 30. Na fotbal chodím tak 22 let a dostal jsem se na něj, jak jinak, s tátou. Postupem času jsem přesedl z hlavní tribuny na „naší“ za branku kde jsme s klukama udělali v té době né moc početný, ale dá se říct že na svou dobu kvalitní kotel.
 2. Ty jsi působil v dřívější skupině HHB (HALF HORSE BOYS). Můžeš nám říct, kdy byla skupina založena a jak vznikl název HHB?
  Jo tak to je dobrej dotaz. Založili jsme ji při cestě na SKS – PAOK Soluň 12.12.2002. Aby nevznikla nějaká mýlka, nejezdili jsme na Slávii ale na kotel soupeře – seděli jsme na hlavní hned vedle sektoru hostů. Partizan na nás hodil světlici, nějaký mladý ze Soluně se u nás schovával před securitkou, když po rozcvičení vyběhl na hřiště a kopnul si penaltu, Panathinaikos hrál přehazovanou se sedačkami při hře tref si svého securiťáka na dráze …
  Ale již dříve jsme se podíleli na různých akcích ať už na hokeji nebo na fotbale, ale bylo to jen jako skupina kamarádů.
 3. Skupina HHB byla spíše ultras skupina, nebo chuligánská?
  Jak to vypadalo s počty na zápasech a výjezdech?
  Rozhodně ultra skupina. Dovolím si troufale tvrdit, že jsme první, kteří udělali choreo na hokeji … Na domácích to na hokeji byly vždy pro nás slušné počty. Na fotbal to bylo o trochu horší, ale tak okolo té 20 se to pohybovalo vždy. Samozřejmě výjimkou bylo derby s SKHK nebo na dlouho plánovaný domácí zápas s Mostem, kdy jsme se chtěli vytáhnout. Nebo na „družební“ zápasy s Bohemkou.
  Výjezdy, to byla jiná káva. Na hokeji jsme měli na každém zápase pár členů HHB a na fotbal jsme se snažili vyjet, jak jsme jen mohli. Perlička byla, když se to sešlo na jeden den – FKAS výjezd do Kunovic (dopoledne) a v podvečer HCPCE ve Vítkovicích, to opravdu stálo za to.
 4. 10859410_10203797602156185_1742619381_nJak mnozí vědí, tak Pardubice měly dlouholetou družbu s Bohemkou. Jak dlouho tato družba trvala a proč zanikla?
  No, jak se to vezme …
  HHB až tak družbu s Bohemkou neměli. Jednalo se o to, že z Pardubic na Bohemku jezdili starší, kteří se u nás (Pardubice) ať už hokej nebo FKAS neangažovali. Pár kluků z HHB jezdilo se staršími na Bohemku, to ano, ale jinak jsme nebyli až tak v kontaktu s Bohemkou. Na druhou stranu Bohemka + SKS byli párkrát s námi ať už venku, nebo na domácím fotbale na derby. Ale vše bylo přes starší kluky, kteří v té době jezdili jen na Bohemku, za Pardubice. Dalo by se teda říct, že HHB byli mladší Pardubáci, co „jeli“ jen za sebe, za Pardubice, kromě 2-3 lidí, kteří jezdili i na Bohemku. Uf, snad jsem to moc nezamotal
 5. Účastnili jste se domluvených bitek?
  Jako HHB byly ze začátku domluveny 2 střety v Liberci (hokej), pak se samozřejme zlobilo na výjezdech na derby. Jinak se HHB prezentovali čistě jen jako ultras, pro většinu lidí z HHB nebyly střety to pravé ořechové. Možná právě proto jezdili ti 3 se staršími na Bohemku
 6. Měli jste za dob FK AS nějaké vztahy s vedením,
  nebo jste se distancovali nějakého kontaktu s vedením.
  S vedením jsem byl v kontaktu asi jen já a jen při domácích zápasech, když jsem si pravidelně chodil k sekretářce pro orazítkované povolení k použití pyrotechniky. Policajti to respektovali a byl klid. Jo jo, v dnešní době naprosto k nepochopení, co?
 7. Byli jste jediná fans skupina?
  Nebo existovalo více aktivních skupin na stadionu.
  V hokeji jsme byli díky fanklubu v menšině, ve fotbale jsme byli jediní.
 8. Jaké jste měli mezi sebou vztahy?
  S hokejovým FC to bylo celkem v pohodě. Neházely se klacky pod nohy ani na jedné straně.
 9. Na jaký domácí a venkovní zápas vzpomínáš nejvíce?
  A sakra, těch bylo …10818981_10203797602756200_1999435796_n
  Za hokej doma jich je hromada. Vyhrané finále, nebo porážka v play off v té době neporazitelného Vsetína, kdysi derby, když hráli tu jednu sezónu v extralize. Prohrané finále, 7.zápas se Slávií, kdy poslední 3 minuty celý zímák stál a bouřil s námi …
  Výjezdy, no, určitě super výjezd na starou Slávii do Edenu na 6.finále kdy jsme naprosto kralovali v hledišti, na „novou“ Slávii do té hnusné arény kde bylo odhadem tak 10tisíc Pardubáků, výjezdy do Znojma, skoro pravidelné play off ve Vítkovicích. Snad každé play off venku s noclehem má svoje kouzlo, je toho dost a dostZa fotbal určitě domácí derby, s klukama z Prahy (SKS + CUBP) když si namyšlení chlapci z Mechova mysleli, že si můžou dělat co chtějí a brzy je to přešlo. Výjezd do Drnovic na zápas s Jihlavou, která měla zavřené hřiště za incident z poháru s SKS, zmíněné Kunovice, Žižkov a setkání se sparťanskou ne-družbou a místní zcela nenápadnou kriminálkou, kdysi hodně dávno snad první výjezd na FKAS do Počernic na Xaverov, kde jsem viděl cca 7minut fotbalu a musel jsem za odpálenou dýmovnici na místní oddělení PČR – za to jsem dostal neuvěřitelnou pokutu 300Kč …
 10. Jak vidíš dnešní HOOLS bitky a ty dřívější?
  Dnes je to už někde jinde. Teď se chodí do Gymu, když neděláš nějaký bojový sport, tak jsi out. Dřiv to bylo víc takové „spontánní“. Byli to takoví ti „baroví povaleči“, normální tátové od rodin, studenti na vysoké škole a tak. Prošel jsi se ve skupince po městě, náhodou jsi na někoho narazil a šlo se do sebe. Teď je to většina bojovníků, kteří kvůli tomu trénují.
 11. Po prodání licence do SOKOLOVA se tu liga dlouho let nehrála.
  Scházela se skupina na jiném sportu, nebo úplně zanikla?

  10872188_10203797601956180_395572649_nNo, drželi jsme se jen na hokeji.
 12. Jsi ještě aktivním fanouškem Pardubického fotbalu?
  No tak dá se to tak říct. Původně jsem si myslel, že budu chodit na pivko a párek s kámošema, neřešit už kotel, prezentaci, nenechat se buzerovat od securitky nebo fízlů. Ale když jsem zjistil, jak to Ultras Pardubice tak pěkně rozjeli, prostě mi to nedalo a rád zajdu zase do kotle. Choreo, pyro, fanatismus, chorály … Tuhle zábavu ze sebe prostě nedostaneš. Když už ses s tím narodil, nedá se nic dělat, ne?
 13. Jak by jsi zhodnotil fans scénu UP oproti dřívější skupině HHB.
  Nová doba. Díky technologiím je to teď úplně jinde. Jsem moc rád, že někdo v Pardubicích pokračuje, však by to byla škoda a ostuda, kdyby ne. UP je ještě mladá skupina a věřím, že postupem času to bude jen lepší a lepší. Nápady jsou, chuť a energie taky. Oproti HHB je teď větší výhoda Ultras Pardubice, že veřejnost díky těm zkur.eným médiím ví, o co jde. Však hromada lidí kouká na zápasy z jiných zemí. Německo, Francie atd. a tam je občas taky moc pěkná atmosféra. I díky domácí scéně ví, co je choreo, že se občas něco málo zapálí J ale celkově mentalita lidí tady v republice nejde moc dohromady s Ultras, a to je škoda.
 14. Je něco, co by jsi vzkázal fotbalovým fanouškům v Pardubicích?
  Borci, VYDRŽTE a dělejte dál to, co Vás baví !
  Však i ty velké ultra skupiny na světě začaly od nuly! ;-)Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *