Plné znění proslovu/stanoviska z „Pochodu za Letní stadion“ 29.1.2015

Vzhledem k menším technickým potížím, které vznikly při včerejším projevu na Perštýnském náměstí, jenž pořádali příznivci Letního stadionu, si vám ho nabízíme přečíst alespoň v textové podobě…

„Vážení přátelé, příznivci Letního stadionu v Pardubicích.

Svolali jsme tuto akci proto, abychom upozornili na dezolátní stav a nutnost rekonstrukce dříve vyhlášeného a toho času jednoho z nejmodernějších stadionů v Evropě.

Tento stadion má bohatou historii… Byl slavnostně otevřen 31. května 1931 na úvod Výstavy tělesné výchovy a sportu, za účasti prezidenta T.G. Masaryka. Měl nejen fotbalové hřiště, ale také atletickou šestiproudovou dráhu a cyklistický betonový ovál. V průběhu Výstavy tělesné výchovy a sportu se dočkal stadion i významných fotbalových akcí. Tou první bylo utkání amatérských mužstev ČSR a Maďarska, na které přišlo 4. 6. 1931 neuvěřitelných 12.000 diváků. V tomtéž roce proti místnímu SK Pardubice nastoupil v exhibičním utkání výběru fotbalistů pod vedením známého herce a také bývalého brankáře pražské Sparty Vlasty Buriana.

V roce 1937 postoupil tým SK Pardubice do Státní ligy, což byla nejvyšší soutěž v tehdejším Československu, které kralovaly Sparta a Slávie. A v neděli 22. srpna téhož roku zažil moderní Letní stadion svůj velký den. K historicky prvnímu utkání v nejvyšší soutěži přijel do Pardubic SK Náchod, který si na cestu domů přibalil prohru 2:1. Utkání navštívilo 11 tisíc diváků. SK Pardubice působil na Letním stadionu po celou válku, velkým úspěchem byla tři 3. místa ve Státní lize.

Stadion ovšem nevyužívali pouze fotbalisté. Kromě cyklistů a atletů zde fungovaly i tenisové kurty a své sídlo zde mělo i silné volejbalové družstvo.

Různé fotbalové soutěže zde hráli pardubičtí fotbalisté až do sezóny 2005/2006, kdy byla licence na soutěž prodána do Sokolova.

V současné době je stadion v katastrofálním stavu, montované tribuny, které sloužily při fotbalových utkáních, se rozpadají, východní brána vítězů má porušenou statiku a hrozí, že každou chvíli spadne. Ze stadionu prakticky zbyla jen západní tribuna, která také není v nejlepším stavu. Z jednoho z nejmodernějších stadionů v Evropě se stala doslova ruina, která nenabízí ani důstojné prostředí pro ženský fotbal a americký fotbal, jenž zde hraje svá utkání.

Je to smutné, protože ve srovnání s ostatními krajskými městy, jsme téměř jediní, kteří nemají důstojný městský stadion.

Po rekonstrukci se můžou Pardubice stát dokonalým sportovním centrem… Dva nejpopulárnější sporty hokej a fotbal by měly sportoviště vedle sebe, ve středu města, s dokonalou dopravní obslužností, zázemím pro parkující vozidla, poblíž místa, kde se plánuje postavit nový hotel a s nákupním centrem „přes ulici“. Je zde již vybudovaná veškerá infrastruktura a vzájemná symbióza hokej – fotbal může velmi dobře fungovat, obdobně jako v jiných městech ČR a ve světě. Pokud budeme hovořit o hokejovém a fotbalovém stadionu v těsné blízkosti, uvedl bych například Olomouc nebo Plzeň. Ve světovém kontextu lze zmínit např. švédský Stockholm, kde v sousedství hokejové haly Globen stojí zbrusu nová fotbalová Tele2 Arena, mezi nimiž se nachází hotel a poblíž velké nákupní centrum.

Uvědomujeme si, že případná rekonstrukce by byla finančně velmi nákladná… Ovšem zastupitelé našeho města by si měli uvědomit, že případné vynaložené peníze by nesloužily různým podnikatelským záměrům, ale byly by účelně vynaloženy pro děti. Nechceme, aby se poflakovaly po ulicích, kradly, braly drogy a kdo ví co ještě. Chceme, aby tyto děti viděly, že když se budou snažit a budou na sobě pracovat, tak si budou moci zahrát na jednom z nejmodernějších stadionů v republice. Na stadionu, po kterém by se mohly prohánět jejich vzory jako Tomáš Rosický, Petr Čech a další…

Mládež v Pardubicích má velice kvalitní základnu. Jen samotný klub FK Pardubice má více jak 350 členů v mládežnických kategoriích. Od pětiletých dětí, až po juniory. V Ohrazenicích se nachází fotbalová škola a tréninkové centrum pro mládež, kde se budoucí talenti připravují na nejvyšší českou soutěž, kterou si v důsledku nevyhovujícího stadionu nemohou v Pardubicích zahrát. Není to však fotbalový klub FK Pardubice, ale i ženský klub SK DFO Pardubice, který má zastoupení taktéž ve všech mládežnických kategoriích.

Stadion, který chceme, nebude sloužit jen fotbalu a jiným sportům, ale měl by sloužit veřejnosti obecně. Budou se na něm moct pořádat různé společenské akce, koncerty, výstavy, a to vše by znamenalo zvýšený zájem o naše město, zvýšení turistického ruchu a samozřejmě v neposlední řadě také příjem do městského rozpočtu, tudíž by se i pomocí těchto různých akcí postupně splácel případný úvěr, vynaložený na rekonstrukci.

Několik minulých zastupitelstev slibovalo, že budou se stadionem něco dělat, že ho nenechají chátrat a že se budou snažit o to, aby se Pardubice dočkaly důstojného Letního stadionu, který bude poskytovat komfort jak divákům v hledišti, tak hráčům, hercům případně zpěvákům na hřišti či pódiu.

Doufáme, že současné pardubické zastupitelstvo se zachová jinak, že bude dělat maximum pro to, aby nepřišly vniveč miliony korun, které byly vynaložené na různé projekty, jenž existují a které navrhují několik možností, jak stadion a přilehlé okolí zrekonstruovat a revitalizovat.

Pevně věříme, že naše zastupitelstvo vyslyší žádosti svých občanů a nás všech, co jsme se tu dnes sešli, abychom ukázali, že nám osud tohoto stadionu není lhostejný a že by námi volení zastupitelé měli brát ohled na to, co si občané města přejí.

Díky vám všem, kteří jste dnes přišli podpořit rekonstrukci letního stadionu a věřte, že se rekonstrukce v brzké době dočkáme.“


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

You May Also Like

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *